شهر عجیب دایره‌ای بغداد، در همسایگی ایران!

شهر دایره‌ای عجیبی به قطر 2 کیلومتر


شهر بغداد توسط خلیفه المنصور به عنوان پایتخت خلافت عباسیان، تأسیس شد. قدمت این شهر به قرن هشتم برمی گردد. خلیفه المنصور، بعد از شکست اومویان، تصمیم گرفت تا پایتخت فرمانروایی خودش را بسازد. او منطقه‌‌ای در حوالی دجله را انتخاب و ساخت آن را آغاز کرد. خلیفه المنصور؛ هزاران معمار، طراح، مسّاح، نجّار، آهنگر و حدود صد هزار کارگر را استخدام کرد تا قلمروی فرمانروی را بسیار باشکوه بنا کند. او با مشورت طالع بینان، تاریخ 30 جولای سال 762 را برای شروع کار انتخاب کرد.

خلیفه برای ادای احترام به آموزه‌های هندسی اقلیدس، دستور داد که شهر اصلی را به شکل دایره‌ای به قطر 2 کیلومتر طراحی کنند. بهترین ساختمان‌های شهر از جمله مسجد بزرگ و قصرِ دروازه‌ طلایی در مرکز آن قرار داشتند. هم چنین در اطراف قصر و مسجد، یک گردشگاه مخصوص خلیفه وجود داشت که فقط خلیفه المنصور می توانست در آن اسب‌سواری کند. در حاشیه این محوطه، قصر فرزندان خلیفه، خانه‌های کارکنان دربار و خدمتکاران، آشپزخانه‌های خلیفه، اصطبل ‌اسب‌های گارد سلطنتی و سایر ساختمان‌های اداری قرار داشتند. 

شهر دایره‌ای عجیبی به قطر 2 کیلومتر

ساختمان های مسکونی و تجاری در حلقه‌ای بین دیوار خارجی شهر و دیواره‌ی گرد دفاعی ساخته شده بودند. دیوار بیرونی 30 متر ارتفاع و در پایه 44 متر ضخامت داشت. برج‌ها و باروها بر روی این دیوار و سنگرها و استحکامات در کناره‌های آن واقع شده بودند. در واقع شهر توسط چهار دروازه، به چهار قسمت تقسیم شده بود. هر کدام از این دروازه‌ها به سمت شهرهایی از جمله بصره، کوفه، خراسان و دمشقمی رفت و به همین دلیل دروازه ها به اسم شهرها نام‌گذاری شده بودند.

البته امروزه از این شهر باشکوه، جز ویرانه، چیز دیگری باقی نمانده است. محققان احتمال می دهند که اوایل دهه‌ی 1870، زمانی که مدحت پاشا (Midhat Pasha) فرماندار عثمانی بغداد بود، شهر گِرد المنصور از بین رفته؛ زیرا این پادشاه به حفظ آثار تاریخی علاقه زیادی نداشته است. البته او در زمان پادشاهی اش، بیمارستان‌ها، انبارهای غلّه، پارک‌ها و یک سیستم آبرسانی و جاده و پُل، مدارس و موسسات آموزشی بسیاری را ساخت. در واقع فرمانروایی سه ساله‌ی مدحت پاشا، مهم‌ترین سال‌های تاریخ مدرن بغداد به شمار میرود. به نظر شما با اینکه مدحت پاشا، کارهایی زیادی انجام داده؛ خراب کردن بخش بزرگی از تمدن بغداد درست بوده یا خیر؟

شهر دایره‌ای عجیبی به قطر 2 کیلومترتاریخ : سه شنبه 28 اسفند 1397 | 05:07 ب.ظ | نویسنده : جهانگیر کریمی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • وب هواداران چاوشی
  • وب فروشگاه اینترنتی
  • وب ندای معلم
  • وب پنل پیامک